Susisiekite su Cryptonix pardavimo komanda
Mūsų komanda yra pasirengusi padėti jūsų verslui kiekviename kriptovaliutų diegimo žingsnyje.
Užsisakykite demo versiją su Cryptonix
Suplanuokite sesiją su mūsų komanda ir sužinokite kaip kriptovaliutos mokėjimų ekosistema iš Cryptonix gali atitikti jūsų verslo poreikius.
Prisijunkite prie Cryptonix Profit Hub
Paverskie jūsų ryšius mėnesinėmis pajamomis
Skundų politika
Bendrosios nuostatos
- Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos politika (toliau tekste – Politika) nustato įmonės UAB „Cryptonis“ (toliau tekste – Bendrovė), kaip įpareigoto subjekto, pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos (toliau tekste – PP/TF) teisės aktų reikalavimų įgyvendinimo ir kasdieninio laikymosi tvarką.
- Politika parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymu Nr. VIII-275 (toliau tekste – Įstatymas), Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus įsakymu „Dėl nurodymų įnešti virtualiosios valiutos piniginių operatorius ir virtualios valiutos keitimo operatorius, siekiant užkirsti kelią pinigų plovimui ir (arba) teroristų finansavimui“ (toliau tekste – Įsakymas), ir kitais ES ir nacionaliniais teisės aktais.
- Pagrindinė Bendrovės veikla yra virtualios valiutos keitimo ir virtualios valiutos indėlių piniginių paslaugų (toliau tekste – Paslaugos) ir susijusių paslaugų teikimas Lietuvos Respublikoje. Pagal Įstatymo 2 straipsnio 10 dalies 10 ir 11 punktus Bendrovė, būdama virtualios valiutos indėlių piniginių ir keityklų operatorė, įpareigoja subjektą teikti paslaugas pagal Įstatymą, kad būtų užkirstas kelias PP/TF.
- Bendrovė vertina PP/TF rizikas taikydama rizika pagrįstą metodą ir įvertina šias rizikos rūšis:
1.Su Kliento savybėmis susijusi Rizika;
2. Su produkto, paslaugos, sandorio ar paslaugos tiekimo kanalu susijusi rizika;
3. Su vietove (šalimi ir (arba) geografine) susijusi rizika. - Politika parengta atsižvelgiant į tai, kad Bendrovė neteikia finansinių ir grynųjų pinigų paslaugų. Visos Bendrovės paslaugos teikiamos elektroniniu būdu per Bendrovės valdomą paslaugų platformą (interneto svetainę).
- Politika parengta ir atsižvelgiant į tai, kad Bendrovė neteikia paslaugų klientams, kurie yra fiziniai asmenys.
- Bendrovė ne rečiau kaip kartą per metus arba reikšmingų įvykių atveju atliks rizikos vertinimą, stebės PP/TF įgyvendinimo politikoje nustatytų priemonių tinkamumą, prireikus bus keičiamos ar įvestos naujos ar tinkamos prevencinės priemonės..
- Šios Politikos privalo laikytis visi Bendrovės darbuotojai. Politikoje apibrėžtos Bendrovės pareigos turi būti suprantamos kaip visų Bendrovės darbuotojų pareigos, jeigu nenumatyta, kad tam tikras Bendrovės pareigas turi atlikti specialiai paskirtas Bendrovės darbuotojas.
- Bendrovė raštu praneša Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai (toliau tekste – FNTT) apie kovos su pinigų plovimu pareigūno (toliau – KPP pareigūnas), atsakingo už PP/TF prevencijos priemonių įgyvendinimą Bendrovėje paskyrimą ar pakeitimą ne vėliau kaip per 7 darbo dienas nuo jo paskyrimo ar pakeitimo.
- Ši politika turi būti priimta ir patvirtinta generalinio direktoriaus ir KPP pareigūno nutarimu.
Rizikos vertinimas ir valdymas
- Įgyvendindama PP/TF rizikos mažinimo priemones, Bendrovė taiko rizika pagrįstą metodą.
- Bendrovė nuolat vertina ir valdo PP/TF riziką, susijusią su Bendrovės verslo santykiais ar atsitiktiniais sandoriais. Bendrovės rizikos vertinimas susideda iš:
- Rizikos vertinimas Bendrovės lygmeniu, kuris apima visą Bendrovės veiklą, padeda nustatyti sritis, kuriose Bendrovė turi įgyvendinti prioritetines rizikos valdymo priemones, atitinkančias rizikas ir Bendrovės veiklos specifiką, veiklos mastą;
- Santykių ir sandorių su klientais rizikos įvertinimas ir sandorių patvirtinimas, kuris apima identifikavimą, kitas ŽSK procedūras ir nuolatinę stebėseną;
- Nuolatinis rizikos, kylančios dėl nuolatinės klientų operacijų, piniginių operacijų ir statuso stebėjimo, lygio stebėjimas, kad atitiktų Bendrovės klientų profilį ir nebūtų įtarimų, užtikrinant, kad Bendrovės turima informacija būtų aktuali, leidžianti įvertinti, ar rizika išliko nepakitusi.
- Bendrovė taiko kompleksines priemones PP/TF rizikai nustatyti tiek iki užmezgiant verslo santykius su klientu, tiek juos užmezgus, analizuodama kliento elgesį ir pinigines operacijas, atliktas operacijas ir jo pateiktą informaciją (dokumentus).
- Bendrovės klientai skirstomi į tris rizikos grupes:
- Mažos rizikos klientai, turintys itin mažą PP/TF riziką, įskaitant mažą riziką Bendrovės reputacijai. Žemos rizikos grupės klientai yra visi, kurie atitinka vieną ar kelis šios Politikos 1 priede išvardytus mažos rizikos atributus.
- Vidutinės rizikos klientai, kurie pagal vieną ar kelis požymius yra įvertinti kaip turintys tam tikros PP/TF riziką, tačiau jų statusas ar jų vykdomos operacijos neturėtų tokios pačios įtakos Bendrovės reputacijai kaip didelės rizikos klientai ar jų veikla. Vidutinės rizikos grupės klientai yra visi, kurie nepriklauso mažos ar didelės rizikos klientų kategorijoms, nurodytoms šios Politikos 1 priede.
- Didelės rizikos klientai, turintys vieną ar kelis padidintos PP/TF rizikos požymius ir kurių atžvilgiu Bendrovė turi pagrįstų įtarimų, kad jie gali reikšmingai neigiamai paveikti Bendrovės reputaciją. Didesnės rizikos grupės klientais laikomi visi tie, kurie atitinka vieną ar daugiau šios Politikos 1 priede išvardytų didelės rizikos požymių.
- Užmezgant verslo santykius klientai priskiriami vienai iš nustatytų rizikos grupių. Vėliau kliento rizikos profilis gali būti pakeistas, atsižvelgiant į verslo santykių stebėjimo rezultatus.
- Kliento rizikos vertinimas grindžiamas principu, kad didesnei rizikai suteikiamas didesnis rizikos balas.
- Verslo santykių su didelės rizikos klientais užmezgimą turi patvirtinti KPP pareigūnas.
- Kliento rizikos vertinimą, prieš užmezgant verslo santykius ar atnaujinant kliento duomenis, atlieka darbuotojai, atsakingi už kliento įtraukimą. Tik atlikus kliento rizikos vertinimą, priimamas sprendimas užmegzti verslo santykius.
- Vertinant klientų riziką, pirmiausia siekiama įvertinti visą turimą informaciją apie klientus.
- Bendrovė, vertindama kliento riziką ir užmegzdama verslo santykius, surinks tinkamai užpildytą ir užpildytą Bendrovės klientų ir (arba) galutinio tikrojo savininko anketą (-es) pagal šios politikos V skyrių. Bendrovės klientų ir galutinio tikrojo savininko anketa yra pateikta šios Politikos prieduose, atitinkamai 2 priedas – 3 priedas.
Klientų sandorių ir veiklos stebėjimas
- Užmezgus santykius su klientu, kliento verslo santykiai, įskaitant sandorį ir operacijas, yra nuolat stebimi – taikomas nuolatinis klientų patikrinimas (NKP). Tai užtikrina, kad sandoriai ir operacijos atitiktų Bendrovės informaciją apie Klientą, jo veiklą, rizikos profilį ir lėšų šaltinį. Bendrovė vykdo verslo santykių ir veiklos stebėjimą realiu laiku ir retrospektyviai.
- Bendrovės darbuotojai (įskaitant generalinį direktorių ir KPP pareigūną) privalo nuolat stebėti kliento sandorius dėl bet kokių neįprastų operacijų ar veiklos. Neįprastos ypatybės gali būti susijusios su sandorio dydžiu, kuris neatitinka kliento finansinės padėties ar žinomo verslo praeityje, kliento žiniomis ar patirtimi, neįprastu sandorio pobūdžiu, kuris skiriasi nuo kito kliento veiklos metodų ar panašios įprastos verslo praktikos, sudėtinga sandorio struktūra, palyginti su panašiais sandoriais panašiame kliento ar rinkos profilyje. NKP taip pat reiškia, kad Bendrovė periodiškai atnaujina kliento informaciją.
- Jeigu kuriam nors Bendrovės darbuotojui kyla abejonių dėl kliento veiklos ar konkrečios operacijos ar sandorio teisėtumo, ekonominio ar teisinio pagrįstumo, jos neatitikimo kliento asmeniniam ar verslo profiliui, lėšų ar finansiniams šaltiniams, darbuotojas privalo nedelsdamas apie tai pranešti KPL pareigūnui, kuris turi toliau tirti ir nuspręsti, ar būtina informuoti FNTT apie kliento veiklą ar sandorį.
- Stebint kliento veiklą, sandorius ir operacijas, ypatingas dėmesys skirtinas į:
- sudėtingus ar neįprastai didelius sandorius ir bet kokias neįprastas sandorių struktūras, kurios neturi akivaizdaus ekonominio ar matomo teisėto tikslo, ir verslo santykius ar operacijas su klientais iš trečiųjų šalių, kai, remiantis oficialia tarptautinių tarpvyriausybinių organizacijų paskelbta informacija, PP/TF prevencijos priemonės yra nepakankamos arba neatitinka tarptautinių standartų.
- bet kokią PP/TF grėsmę, kuri gali kilti naudojantis teikiamomis paslaugomis ar atliktais sandoriais, siekiant nuslėpti Kliento ar tikrojo savininko tapatybę, taip pat dėl bet kokių verslo santykių ar sandorių su klientas, kurio tapatybė nebuvo nustatyta tiesiogiai dalyvaujant, ir, jei reikia, imtinasi neatidėliotinų priemonių, kad pinigai nebūtų panaudoti PP/TF tikslais.
- ar klientas arba tikrasis savininkas yra įtrauktas į Jungtinių Tautų asmenų, grupių, subjektų ir įstaigų, kuriems taikomos ES finansinės sankcijos, konsoliduotą sąrašą.
- ar klientas ar tikrasis savininkas neturi ryšių su šalimis, kurios priskirtos didesnės rizikos šalių kategorijai: joms taikomos Europos Sąjungos sankcijos ar kitos ribojančios priemonės, bei su šalimis, kurias nurodė Finansinių veiksmų darbo grupė kaip didelės rizikos arba nebendradarbiaujančias šalis.
- Bendrovė nuolat kontroliuoja savo veiklą dėl galimų tarptautinių sankcijų pažeidimų. Atsižvelgdama į Bendrovės veiklos pobūdį – virtualios valiutos paslaugų teikimą – Bendrovė šį įsipareigojimą įgyvendina naudodama trečiosios šalies stebėjimo priemonę.
- Neįprastos klientų veiklos, sandorių ir operacijų tyrimų rezultatai ir išvados turi būti užfiksuoti raštu.
- Visus ryšius su FNTT teikia Bendrovės vadovas arba KPP pareigūnas, kuriam pavesta atlikti šią funkciją.
- Jeigu Bendrovė yra užmezgusi verslo santykius su klientu, kuris pripažintas didelės rizikos klientu, Bendrovė taiko sustiprintą nuolatinį klientų patikrinimą (SNKP). Be NKP taikomų priemonių, Bendrovė stebi ir analizuoja šiuos didelės rizikos klientų veiksmus:
- Operacijų tipai (pvz., didelės vertės kriptovaliutų operacijų serija per trumpą laiką, momentinis kriptovaliutų indėlių išėmimas be operacijos);
- Sandorių modeliai (pvz., dažnas didelių kriptovaliutų kiekių pervedimas per nustatytą laikotarpį į tą pačią sąskaitą iš daugiau nei vieno asmens);
- Anonimiškumas (pvz., kelios kriptovaliutų piniginės, valdomos iš to paties IP adreso, o IP susietas su įtartinais šaltiniais);
- Siuntėjai ir gavėjai (pvz., vyresnio amžiaus ar finansiškai pažeidžiami klientai, atliekantys didelės apimties kriptovaliutų operacijas);
- Lėšų šaltinis (pvz., operacijos, susijusios su kriptovaliutų sąskaitomis su žinomomis nuorodomis į neteisėtą veiklą, pvz., sukčiavimą, turto prievartavimą ir pan.).
- Jei darbuotojas (įskaitant generalinį direktorių ir KPP pareigūną) sužino ar kitaip įtaria, kad sandoris, operacija ar kliento veikla yra įtartini, arba dėl bet kokios kitos šioje Politikoje nurodytos priežasties būtų pranešta FNTT, jis nedelsdamas ją užfiksuos, iš naujo išnagrinės, atliks tolesnį turimos informacijos tyrimą, kad įvertintų, ar yra pagrindas tokią informaciją teikti FNTT ir, jei įmanoma, pateiks informaciją tokia forma, tvarka ir FNTT nustatytų terminų.
- Visiems be išimties Bendrovės darbuotojams turi būti uždrausta informuoti klientą ar bet kurį kitą asmenį, kad FNTT ar kitai priežiūros institucijai buvo pateikta informacija apie kliento veiklą ar sandorius ar bet kokia kita informacija.
- Bendrovė ar jos darbuotojai neatsako klientui už savo sutartinių įsipareigojimų nevykdymą ar žalą, jei tai įvyko sustabdžius operaciją ar sandorį ir pranešus apie įtarimus FNTT arba dėl to, kad klientas nevykdo savo sutartinių įsipareigojimų pateikti duomenis savo tapatybei patvirtinti arba pateikti neišsamią ar neteisingą informaciją, arba jei klientas ar jo atstovas vengia pateikti informaciją, reikalingą jo tapatybei nustatyti.
- Bendrovės vadovui, KPP pareigūnui ar kitiems darbuotojams, kurie geranoriškai praneša FNTT informaciją apie įtariamas PP/TF arba įtartinas operacijas ar sandorius, atsakomybė neturi būti taikoma. Taip pat Bendrovė negali jiems taikyti jokių drausminių priemonių.
- Bendrovė privalo nedelsdama, ne vėliau kaip per 1 (vieną) darbo dieną nuo tokios informacijos ar įtarimo atsiradimo, pranešti FNTT, jeigu Bendrovė žino arba įtaria, kad bet kokios vertės turtas yra tiesiogiai ar netiesiogiai gautas iš nusikalstamos veikos arba dalyvaujant nusikalstamoje veikoje.
- Nustačius, kad klientas atlieka įtartiną operaciją ar sandorį, nepaisant operacijos ar sandorio sumos, operaciją ar sandorį privaloma sustabdyti (nebent dėl operacijos ar sandorio pobūdžio kuriam esant ji atliekama arba dėl kitų aplinkybių tai objektyviai neįmanoma) ir ne vėliau kaip per 3 darbo valandas nuo operacijos ar pinigų operacijos sustabdymo momento pranešti apie šią operaciją ar sandorį FNTT. Jeigu dėl operacijos ar sandorio pobūdžio, jų atlikimo būdo ar kitų aplinkybių operacija ar sandoris nebuvo sustabdytas, apie tai FNTT turi būti pranešta ne vėliau kaip per 3 darbo valandas nuo tokios operacijos ar sandorio nustatymo. Nedelsiant pranešti būtina ir tada, kai Bendrovės darbuotojai gauna informaciją, kad Klientas ketina ar bandys atlikti įtartiną operaciją ar sandorį.
- Bendrovė privalo vienašališkai sustabdyti įtartinas operacijas/sandorius ir, gavusi FNTT raštišką nurodymą, privalo sustabdyti bet kokią įtartiną kliento atliktą operaciją ar sandorį iki 10 darbo dienų nuo įsakyme nurodyto laiko ar aplinkybių. Per šį laikotarpį Bendrovės sustabdytas sandoris/veikla gali būti atnaujinta tik gavus FNTT leidimą.
- Jeigu Bendrovė per 10 darbo dienų nuo pranešimo ar FNTT nurodymo gavimo neįsipareigoja vykdyti laikino nuosavybės teisių apribojimo, operacija ar sandoris atnaujinami.
- Pranešimas apie įtartinas operacijas ar įtartinus sandorius FNTT turi būti pateiktas prisijungus prie FNTT informacinės sistemos ir užpildžius patvirtintą elektroninę formą informacijai apie įtartinas operacijas ar įtartinus sandorius teikti.
- Tik išimtiniais atvejais, jei Bendrovė negalėtų prisijungti prie FNTT informacinės sistemos ir užpildyti informacijos pateikimo formos arba negalėtų to padaryti dėl kitų techninių priežasčių, ji taip pat kritiniais atvejais informaciją FNTT gali pateikti telefonu, faksu ar el.paštu.
- Pranešimo apie įtartinas operacijas formoje turi būti:
- Kliento, jo atstovo tapatybės duomenys (fiziniams asmenims – vardas, pavardė, gimimo data, asmens kodas; juridiniams – pavadinimas, juridinio asmens teisinė forma, buveinės adresas, juridinis kodas, jei yra).
- Kokiais FNTT patvirtintais kriterijais pripažinti, kad operacija ar sandoris laikomas įtartinu, operacija ar sandoris atitinka.
- Įtartinos operacijos ar įtartinos operacijos atlikimo būdas.
- Įtartinos operacijos ar įtartino sandorio data, turto, su kuriuo susijęs sandoris, aprašymas ir jo vertė.
- Indėlių piniginės valdymo būdai.
- Kliento, jo atstovo kontaktinė informacija (telefonai, el. pašto adresai, kontaktiniai asmenys).
- Paramos gavėjas, kurio naudai atliekama įtartina operacija ar įtartinas sandoris (fiziniams asmenims – vardas, pavardė, gimimo data, asmens kodas; juridiniams asmenims – pavadinimas, juridinio asmens teisinė forma, buveinės adresas, juridinis kodas, jei toks yra ).
- Įtartinos operacijos ar įtartino sandorio sustabdymo data ir laikas.
- Jeigu įtartina operacija ar sandoris nebuvo sustabdytas, – jos nestabdymo priežastys.
- Kita informacija, kurią Bendrovė laiko svarbia.
- Bendrovė praneš FNTT klientą identifikuojančius duomenis ir informaciją apie atliktas virtualiosios valiutos keitimo operacijas ar operacijas virtualia valiuta, kai tokios piniginės operacijos ar operacijos vertė yra lygi arba didesnė nei 15 000 eurų Fiat| valiuta ar virtualia valiuta, nepaisant ar sandoris sudaromas viena ar keliomis susijusiomis piniginėmis operacijomis.
- Kelios susijusios operacijos – daugkartinės virtualios valiutos keitimo operacijos arba operacijos virtualia valiuta per dieną, kai bendra operacijų ir operacijų suma yra lygi arba didesnė nei 15 000 eurų arba ekvivalentas fiat valiuta arba virtualia valiuta.
- Pranešimas apie 15 000 eurų ar didesnes operacijas ar sandorius FNTT turi būti pateiktas nedelsiant ir ne vėliau kaip per 7 darbo dienas nuo piniginės operacijos ar operacijos atlikimo dienos.
Sankcijų įgyvendinimas
- KPP pareigūnas yra Bendrovės paskirtas darbuotojas, organizuojantis finansinių sankcijų įgyvendinimą, atsakingas už disponavimo indėlių piniginėmis sustabdymą, nuolatinį subjektų, kuriems taikomos finansinės sankcijos, sąrašo atnaujinimą arba tinkamų trečiųjų šalių tiekėjų atranką. teikti konsoliduotus tarptautinių finansinių sankcijų sąrašų atnaujinimus ir savo paslaugų kokybės kontrolę, atsiskaitant FNTT ir kitoms institucijoms, atsakingoms už tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priežiūrą.
- Įmonė privalo:
- Įgyvendinti finansines sankcijas.
- Bendrovės naudojamose konsoliduotose duomenų bazėse, o jų nesant arba neveikiant, tiesioginiuose šaltiniuose pasitikrinti, ar Bendrovės klientas ir jo tikrasis savininkas nėra įtraukti į subjektų ir jų grupių, kuriems taikomas Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijas prieš terorizmą, konsoliduotą Europos Sąjungos finansinių sankcijų sąrašą, taip pat Jungtinių Valstijų iždo departamento Užsienio kontrolės biuro paskelbtus finansinių sankcijų sąrašus. ir/ar Lietuvos Respublika.
- Skirti ypatingą dėmesį klientams iš šalių, įtrauktų į nebendradarbiaujančių valstybių ir teritorijų sąrašus, sudarytus FATF ir Europos Komisijos, ir operacijoms ar sandoriams, atliekamiems jų pačių arba jų vardu.
- Apriboti klientų, įtrauktų į minėtus tarptautinių finansinių sankcijų sąrašus, teisę valdyti, naudoti ir disponuoti Bendrovėje turima virtualia valiuta ir Fiat valiuta, atsižvelgiant į tarptautinių organizacijų sprendimuose ir (arba) Europos Sąjungos numatytas įgyvendinimo išimtis. teisės aktų.
- Nedelsiant nutraukti arba sustabdyti įsipareigojimų, prisiimtų iki tarptautinių finansinių sankcijų įvedimo Lietuvos Respublikoje, vykdymą tarptautinių finansinių sankcijų įgyvendinimo laikotarpiui.
- Nedelsiant – vienašališkai arba šalių susitarimu – nutraukti sandorius, sudarytus iki finansinių sankcijų skyrimo Lietuvos Respublikoje, arba sustabdyti jų vykdymą finansinių sankcijų įgyvendinimo laikotarpiui.
- Informuoti FNTT apie klientų, kuriems taikomos finansinės sankcijos, sąskaitų sustabdymą.
- Informaciją apie finansinių sankcijų įgyvendinimą ir visus priežiūrai reikalingus duomenis teikti FNTT.
- Įmonės darbuotojams ir klientams draudžiama:
- Atlikti veiksmus, kuriuos draudžia Lietuvos Respublikoje įgyvendinamos tarptautinės sankcijos.
- Sudaryti sandorius, kurie prieštarautų Lietuvos Respublikoje vykdomoms tarptautinėms sankcijoms.
- Prisiimti naujus įsipareigojimus, kurių vykdymas prieštarautų Lietuvos Respublikoje įgyvendinamoms tarptautinėms sankcijoms.
Kliento ir tikrojo savininko identifikavimas
- Bendrovės darbuotojai, kurių funkcijos apima PP/TF prevenciją (toliau tekste – Atsakingieji darbuotojai), atsako už kliento, jo atstovo ir tikrojo savininko tapatybės nustatymą, kliento, jo atstovo ir tikrojo savininko duomenų ir dokumentų rinkimą ir pirminį patikrinimą.
- Bendrovė imasi veiksmų kliento, jo atstovo ir tikrojo savininko tapatybei nustatyti ir patikrinti šiais atvejais:
- Prieš pradedant verslo santykius.
- Prieš atliekant atsitiktines virtualiosios valiutos keitimo operacijas ar atsitiktines operacijas virtualia valiuta, lygia ar didesne nei 700 eurų arba lygiaverte užsienio ar virtualia valiuta, arba atsitiktinai įnešant ar išimant virtualią valiutą, kurios suma arba didesnė nei 700 eurų arba ekvivalentas užsienio ar virtualia valiuta, nesvarbu, ar sandoris sudarytas vienu ar keliais susijusiais sandoriais (virtualios valiutos vertė nustatoma piniginės operacijos ar operacijos metu), nebent kliento tapatybė ir naudos gavėjas savininkas jau nustatytas.
- Kai kyla abejonių dėl anksčiau gautų kliento ir tikrojo savininko tapatybės tikslumo ar autentiškumo.
- Bet kuriuo kitu atveju, kai kyla įtarimas, kad PP/TF veiklą vykdo, vykdė ar vykdys klientas.
- Bendrovės Atsakingieji darbuotojai yra atsakingi už kliento bylos kokybės peržiūrą, duomenų patikrinimą iš nepriklausomų patikimų Bendrovei prieinamų šaltinių (politiškai veikiančių asmenų sąrašai, tarptautinės sankcijos, nepalankios žiniasklaidos sąrašai ir kt.). Šie atsakingieji darbuotojai taip pat atlieka rizikos vertinimą ir kliento priskyrimą rizikos kategorijai bei kitas Politikoje numatytas atitikties procedūras.
- Surinkę visą reikiamą informaciją apie klientą (netinkamai užpildytas ir užpildytas klientų anketas), Atsakingieji darbuotojai pirmiausia nustato kliento rizikos grupę.
- Priimdami sprendimą užmegzti verslo santykius su klientu, Atsakingieji darbuotojai, teikdami paslaugas klientui, ir toliau nuolatos stebi klientą.
- Klientas ir tikrasis savininkas tapatybės nustatymo tikslais turi pateikti šiuos dokumentus ir informaciją:
- Paso arba asmens tapatybės dokumento kopija, jei klientas, jo atstovas, tikrasis savininkas yra fizinis asmuo.
- Komunalinių paslaugų sąskaita, kurioje nurodytas fizinio asmens gyvenamosios vietos adresas.
- Apostile arba legalizuotas komercinis įmonės išrašas, jei klientas yra juridinis asmuo (išversta į anglų kalbą).
- Apostiliuoti arba legalizuoti įmonės Įstatai (išversti į anglų kalbą), jei klientas yra juridinis asmuo.
- Kliento pateiktą dokumentaciją Bendrovė laiko tinkama tik tuo atveju, jei Bendrovei pateikiamos skenuotos kopijos ir/ar geros kokybės nuotraukos.
- Atsakingam darbuotojui nustačius klientą kaip mažos rizikos klientą, Bendrovė gali netaikyti šios Politikos 49 punkte nurodytų taisyklių. Šiuo atveju įmonė:
- Renka teisingai užpildytas ir netinkamai užpildytas bei įformintas klientų anketas.
- Užtikrina, kad pirmasis kliento mokėjimas būtų atliktas per sąskaitą kredito įstaigoje, registruotoje Europos Sąjungos valstybėje narėje.
- Jei Atsakingasis darbuotojas klientų kategoriją nustato kaip didelės rizikos kategoriją, be šios Politikos 49 punkte išvardytų dokumentų, Bendrovė privalo:
- Gauti papildomos informacijos apie klientą ir tikrąjį savininką;
- Gauti papildomos informacijos apie numatomą verslo santykių pobūdį;
- Gauti informaciją apie kliento ir tikrojo savininko lėšų šaltinį ir turto šaltinį;
- Gauti informaciją apie numatomų ar atliktų sandorių priežastis;
- Patvirtinimas gaunamas pagal šios Politikos 15 punktą;
- Vykdyti su jais vykstančių verslo santykių ENKP, didinant taikomų kontrolės priemonių skaičių ir laiką bei pasirenkant sandorių, kuriuos reikia toliau nagrinėti, modelius;
- Užtikrina, kad pirmasis kliento mokėjimas būtų atliktas per sąskaitą kredito įstaigoje, registruotoje Europos Sąjungos valstybėje narėje.
- Draudžiama sudaryti sandorius, užmegzti ar tęsti verslo santykius, teikti Paslaugas, kai pagal šią Politiką negalima identifikuoti kliento:
- Jeigu klientas nepateikia jo tapatybę patvirtinančių duomenų.
- Jei klientas nepateikia visų duomenų arba duomenys yra neteisingi.
- Jeigu klientas ar jo atstovas vengia pateikti informaciją, reikalingą jo tapatybei nustatyti arba vengia pateikti informaciją, reikalingą tikrojo savininko tapatybei nustatyti, arba pateiktų duomenų nepakanka.
- Klientui vengiant arba atsisakius pateikti papildomos informacijos Bendrovei jos prašymu ir nustatytais terminais, Bendrovė pagal šią Politiką imasi priemonių PP/TF rizikai sumažinti. Bendrovė taip pat gali atsisakyti vykdyti sandorius ar operacijas, sustabdyti sandorius arba nutraukti verslo santykius su klientu. Nutraukę dalykinius santykius, Atsakingieji darbuotojai privalo pranešti apie tokią kliento ir kitą susijusią informaciją į klientų, su kuriais nutraukiami sandoriai ar verslo santykiai, registracijos žurnalą (4 priedas) šios Politikos nustatyta tvarka.
- Jei tinkamai identifikuoti, patikrinti ar atlikti tolesnius veiksmus neįmanoma, Bendrovės Atsakingieji darbuotojai, pastebėję tokį atvejį, turi nedelsdami apie tai pranešti Bendrovės KPP pareigūnui. KPP pareigūnas sprendžia, ar tikslinga pranešti FNTT apie įtartiną operaciją ar sandorį.
- Klientas ir/ar jo atstovas tapatybės patikrinimą atlieka nuotoliniu būdu, Bendrovės pateiktais įrankiais.
- Kliento ir tikrojo savininko tapatybės nustatymo metu Bendrovei pateikti dokumentai, duomenys ar informacija turi išlikti tikri, tikslūs ir atnaujinti visą verslo santykių su Bendrove laikotarpį.
- Klientų, tiek esamų, tiek naujų, duomenys atnaujinami keičiantis su klientu susijusioms aplinkybėms, išryškėjus naujoms aplinkybėms ir periodiškai, priklausomai nuo kliento rizikos lygio.
- Didelės rizikos klientų duomenys turi būti atnaujinami ne rečiau kaip kartą per metus, vidutinės rizikos klientų duomenys atnaujinami ne rečiau kaip kas 2 metus, mažos rizikos klientų duomenys atnaujinami sužinojus apie pasikeitimus, bet ne rečiau kaip kas 3 metus.
- Jei klientas inicijavo paskyros informacijos atnaujinimus, pakeitimai turi būti įvertinti ir atitinkamai iš naujo įvertinta rizika.
- Jeigu pasikeitus kliento informacijai pasikeitė kliento rizikos lygis, data, nuo kurios turi būti atnaujinami kliento duomenys, atnaujinama pagal jo rizikos lygį.
- Jeigu klientas per 3 mėnesius neatnaujino savo duomenų, kai to reikia pagal savo rizikos lygį, Bendrovės teikiamos paslaugos klientui bus ribojamos.
- Duomenų atnaujinimas reiškia, kad privaloma patikrinti, ar Bendrovė turi naujausią informaciją apie klientą, jo atstovus ir tikruosius savininkus. Būtina užtikrinti, kad iki šiol kliento atlikti sandoriai ir/ar operacijos atitiktų Bendrovės turimą informaciją apie klientą, jo veiklą ir lėšų šaltinį.
- Peržiūros metu klientai visada privalo būti tikrinami dėl įtraukimo į sankcijų sąrašus, politiškai pažeidžiamų asmenų statuso pasikeitimų, priklausomybės nuo nepalankios žiniasklaidos sąrašų ar neigiamos informacijos. Jei leidžia Bendrovės naudojamų sistemų funkcionalumas, toks tikrinimas turi būti ne periodinis, o vykdomas nuolat per konsoliduotas duomenų bazes, į kurias įvedus kliento informacija yra nuolat tikrinama ir apie bet kokius kliento statuso pasikeitimus pranešama. Bendrovės vadovas, kuris periodiškai peržiūri sistemos įspėjimus dėl galimų naujų rezultatų, susijusių su kliento statuso pasikeitimais, ir imasi atitinkamų veiksmų.
- Atsiliepimo įrodymai yra saugomi kliento elektroninėje byloje Bendrovės duomenų bazėje.
ŽSK ir klientų deramas patikrinimas
- Kliento kruopštumas (KDP) yra pagrindinė Bendrovės atsakomybė įgyvendinant PP/TF prevenciją ir apima:
- Kliento identifikavimas ir patikrinimas remiantis pateiktais dokumentais, duomenimis ir informacija, gauta iš nepriklausomo ir patikimo šaltinio.
- Tikrojo savininko tapatybė ir pagrįstų veiksmų ėmimasis siekiant patikrinti, ar nurodytas asmuo iš tikrųjų yra galutinis tikrasis savininkas, ir patikrinti jo tapatybę.
- Kliento pateikti duomenys turi būti patikrinti remiantis dokumentais, duomenimis ar informacija, gauta iš patikimo ir nepriklausomo šaltinio.
- Informacija turi būti patikrinta įvairiomis priemonėmis ir turimais šaltiniais, įskaitant:
- Gautos informacijos nuoseklumo tikrinimas (ar yra nelogiškų ar nepaaiškintų faktų, neatitikimų).
- Kliento pateiktos informacijos palyginimas su kliento pateiktų ar Bendrovės iniciatyva gautų oficialių dokumentų turiniu, viešuose registruose esančia informacija.
- Tikslinės paieškos internete naudojimas: pavyzdžiui, įvedant kliento vardą ir tam tikrus raktinius žodžius, priklausomai nuo paieškos konteksto, naudojant socialiniuose tinkluose esančią informaciją kliento ryšiams nustatyti ir pan.
- Naudojant kitus patikimus šaltinius, atsižvelgiant į informaciją, kurią reikia patikrinti.
Sustiprintas deramas patikrinimas
- Be standartinių deramo patikrinimo priemonių, Bendrovė taiko sustiprinto deramo patikrinimo (SDP) priemones, siekdama valdyti ir sušvelninti nustatytą pinigų plovimo ir teroristų finansavimo riziką tuo atveju, kai nustatoma didesnė nei įprasta rizika.
- Bendrovė visada taiko SDP priemones, kai:
- Kliento rizikos profilis rodo aukštą PP/TF rizikos lygį;
- Nustačius Kliento tapatybę arba patikrinus pateiktą informaciją, kyla abejonių dėl pateiktų duomenų teisingumo, dokumentų tikrumo ar Naudotojo identifikavimo;
- Užsimezgus tarpvalstybiniams korespondentiniams ryšiams su klientu, kuris yra trečiosios šalies finansų įstaiga;
- Vykdant sandorį ar verslo santykius su PEP (politikoje dalyvaujantis asmuo), PEP šeimos nariu arba asmeniu, kuris žinomas kaip artimas PEP partneris;
- Kai sandoris arba verslo santykiai vykdomi su fiziniais asmenimis, gyvenančiais ar juridiniais asmenimis, įsteigtais didelės rizikos trečiosiose šalyse, nurodytose Europos Komisijos;
- Klientas yra iš tokios šalies ar teritorijos arba jo gyvenamoji vieta ar buveinė, arba gavėjo mokėjimo paslaugų teikėjo buveinė yra šalyje ar teritorijoje, kuri, remiantis patikimais šaltiniais, tokiais kaip abipusiai vertinimai, ataskaitos ar paskelbti tolesni ataskaitas, nesukūrė veiksmingų PP/FT sistemų, kurios atitiktų FATF rekomendacijas.
- Prieš taikydamas SDP priemones, Bendrovės darbuotojas užtikrina, kad verslo santykiai ar sandoris turi didelę riziką ir kad tokiems verslo ryšiams ar sandoriams gali būti priskirta didelė rizika. Visų pirma, Darbuotojas prieš taikydamas SDP priemones įvertina, ar yra aukščiau aprašytų požymių, ir taiko jas kaip savarankiškus pagrindus (tai yra, kiekvienas iš nustatytų veiksnių leidžia taikyti SDP priemones Kliento atžvilgiu).
- Taikydama SDP priemones, kai su Klientu, kuris yra trečiosios šalies finansų įstaiga, užmezgami tarpvalstybiniai korespondentiniai santykiai, Bendrovė privalo taikyti šias priemones:
- Surinkti pakankamai informacijos apie Klientą, kad visiškai suprastų jo veiklos pobūdį ir iš viešai prieinamos informacijos nustatytų Kliento reputaciją ir priežiūros kokybę;
- Įvertinti Kliento ir lėšas gaunančio subjekto KPP kontrolės mechanizmus;
- Prieš užmezgant naujus korespondentinius santykius, gauti KPP pareigūno sutikimą;
- Dokumentuoti atitinkamas Kliento pareigas;
- Įsitikinti, kad Klientas atliko tinkamą Kliento patikrinimą (įskaitant Klientų, turinčių tiesioginę prieigą prie Kliento paskyrų, tapatybės patikrinimą ir kitų Kliento patikrinimo veiksmų atlikimą) ir kad jis gali suteikti atitinkamam Klientui identifikavimo duomenis Bendrovei paprašius.
- Taikydama SDP priemones, kai sandoriai ar Verslo ryšiai sudaromi su PEP, PEP šeimos nariu ar asmeniu, kuris žinomas kaip artimas PEP bendrininkas, Bendrovė privalo taikyti šias priemones:
- Prieš užmezgant verslo santykius su tokiu Klientu arba tęsiant verslo santykius su Klientu, kai jis tampa PEP, gauti KPP pareigūno patvirtinimą;
- Imtis tinkamų priemonių turto šaltiniui ir lėšų, susijusių su verslo santykiais ar sandoriais, šaltiniui nustatyti;
- Vykdyti nuolatinę verslo santykių su klientu stebėseną didinant taikomų kontrolės priemonių skaičių ir laiką bei pasirenkant operacijų modelius, kuriuos reikia toliau tirti.
- Taikydama SDP priemones, kai sandoriai ar verslo santykiai vykdomi su fiziniais asmenimis, gyvenančiais Europos Komisijos nurodytose didelės rizikos trečiosiose šalyse ar ten įsteigtais juridiniais asmenimis, Bendrovė privalo taikyti šias priemones:
- Gauti papildomą informaciją apie Klientą ir jo naudos savininką gavimas;
- Gauti papildomą informaciją apie numatomą Verslo santykių pobūdį;
- Gauti informaciją apie Kliento ir jo naudos savininko lėšų ir turto šaltinį;
- Gauti informaciją apie numatomų ar atliktų sandorių priežastis;
- Gauti KPP pareigūno pritarimą verslo ryšiams su Klientu užmegzti arba tęsti verslo santykius su juo;
- Vykdyti nuolatinę Verslo santykių su Klientu stebėseną didinant taikomų kontrolės priemonių skaičių ir laiką bei parenkant operacijų modelius, kuriuos reikia toliau tirti;
- Užtikrinti, kad pirmasis mokėjimas būtų atliktas per Kliento vardu esančią sąskaitą kredito įstaigoje, kurioje kredito įstaiga yra registruota EEE arba trečiojoje šalyje, kuri kelia lygiaverčius reikalavimus, kaip nustatyta galiojančiuose įstatymuose, ir yra prižiūrima. kompetentingų institucijų, kad būtų laikomasi tų reikalavimų.
- Taikant SDP priemones, kai Klientas yra iš tokios šalies ar teritorijos arba jo gyvenamoji vieta ar buveinė arba gavėjo mokėjimo paslaugų teikėjo buveinė yra šalyje ar teritorijoje, kuri, remiantis patikimais šaltiniais, pavyzdžiui, abipusiais vertinimais, ataskaitų ar paskelbtų tolesnių pranešimų, nesukūrė efektyvių PP/FT sistemų, atitinkančių FATF rekomendacijas, Bendrovė privalo taikyti šias priemones:
- Gauti KPP pareigūno sutikimą verslo ryšiams su Klientu užmegzti ar tęsti verslo santykius su juo;
- Gauti informaciją apie Kliento ir jo naudos savininko lėšų ir turto šaltinį;
- Vykdyti nuolatinę Verslo santykių su Klientu stebėseną didinant taikomų kontrolės priemonių skaičių ir laiką bei parenkant operacijų modelius, kuriuos reikia toliau nagrinėti;
- Visais kitais atvejais, kai turi būti taikomos SDP priemonės, SDP priemonių dydį ir apimtį nustato Darbuotojas, kuris taiko tokias priemones. Gali būti taikomos šios papildomos ir atitinkamos deramo patikrinimo priemonės:
- Informacijos, pateiktos papildomai nustačius Kliento tapatybę, patikrinimas remiantis papildomais dokumentais, duomenimis ar informacija, gauta iš patikimo ir nepriklausomo šaltinio;
- Papildomos informacijos apie мerslo santykių ar sandorio tikslą ir pobūdį rinkimas ir pateiktos informacijos tikrinimas remiantis papildomais dokumentais, duomenimis ar informacija, kilusia iš patikimo ir nepriklausomo šaltinio;
- Papildomos informacijos ir dokumentų rinkimas apie realų verslo santykiuose sudarytų sandorių vykdymą, siekiant atmesti sandorių tariamumą;
- Papildomos informacijos ir dokumentų rinkimas, siekiant nustatyti мerslo santykiuose sudarytame sandoryje panaudotų lėšų šaltinį ir kilmę, siekiant paneigti sandorių tariamumą;
- Pirmojo mokėjimo, susijusio su operacija, atlikimas per sąskaitą, kuri buvo atidaryta sandoryje dalyvaujančio Kliento vardu kredito įstaigoje, registruotoje arba savo veiklos vietą turinčioje Europos ekonominės erdvės susitarimo valstybėje arba šalyje, kurioje galioja reikalavimai, lygiaverčiai Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje (ES) 2015/849;
- CDD priemonių taikymas Kliento ar jo atstovo atžvilgiu būnant toje pačioje vietoje kaip Klientas ar jo atstovas;
- Papildomos informacijos apie Klientą ir jo naudos savininką rinkimas, įskaitant visų Kliento savininkų identifikavimą, įskaitant tuos, kurių akcijų paketas yra mažesnis nei 25 proc.;
- Informacijos apie Kliento ir jo tikrojo savininko lėšų ir turto kilmę rinkimas;
- Verslo santykių stebėjimo tobulinimas didinant taikomų kontrolės priemonių skaičių ir dažnumą bei pasirenkant papildomai tikrinamus sandorių rodiklius ar sandorių modelius;
- Gauti KPP pareigūno sutikimą atlikti sandorius arba užmegzti verslo santykius su naujais ir esamais Klientais;
Informacijos saugojimas
- Bendrovė tvarko šiuos žurnalus ir duomenų bazę:
- Klientų, su kuriais buvo nutraukti sandoriai ar verslo santykiai, registravimo duomenų bazė/žurnalas Politikoje numatytais atvejais ar kitomis aplinkybėmis, susijusiomis su PP/TF prevencija (4 priedas).
- Virtualios valiutos keitimo operacijų arba operacijų virtualiąja valiuta, kurių suma viršija 15 000 EUR arba ekvivalentą Fiat valiuta arba virtualia valiuta, duomenų bazė/žurnalas (5 priedas).
- FNTT pateiktų pranešimų apie įtartinas operacijas ir sandorius duomenų bazė/žurnalas (6 priedas).
- Išvardintose registracijos duomenų bazėse esanti informacija tvarkoma ir saugoma Bendrovės informacinėse sistemose. Duomenys į duomenų bazes gali būti įvesti ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sandorio įgyvendinimo arba sandorio sustabdymo/verslo santykių nutraukimo dienos rankiniu būdu arba automatiškai.
- Kliento asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų, tikrojo savininko tapatybės duomenų, kitų kliento tapatybės nustatymo metu gautų duomenų, dokumentų kopijos saugomos 8 metus nuo sandorių ar dalykinių santykių su klientu nutraukimo dienos.
- Darbo korespondencija su klientu saugotina 5 metus nuo sandorių ar dalykinių santykių su klientu pabaigos popierine ar elektronine forma.
- Operaciją ar sandorį patvirtinantys dokumentai ar informacija arba kiti teisiniai dokumentai, susiję su operacijų ar sandorių vykdymu, saugotini 8 metus nuo operacijos ar sandorio datos.
- Sandorių tyrimo rezultatus analizuojantys dokumentai elektroninėje duomenų bazėje saugomi 5 metus.
- Kompetentingos institucijos motyvuotu nurodymu saugojimo terminai gali būti papildomai pratęsti ne ilgesniam kaip 2 metų laikotarpiui.
Įmonės darbuotojų mokymas
- Visi Bendrovės darbuotojai, skirdami į pareigas, turi būti supažindinti su Politika ir ją pasirašyti. Bendrovės vadovas privalo užtikrinti, kad visi naujai priimti darbuotojai būtų raštu supažindinti su šia Politika ir būtų apmokyti, priklausomai nuo darbuotojo atliekamų funkcijų.
- Bendrovė privalo peržiūrėti ir prireikus atnaujinti savo vidaus kontrolės procedūras:
- Sustiprinti taikomas vidaus kontrolės procedūras gavus FNTT nurodymą.
- Įvykus reikšmingiems įvykiams ar pasikeitimams Bendrovės vadovybėje ir veikloje.
- Periodinė vidaus kontrolės procedūrų įgyvendinimo ir tinkamumo stebėsena.
- Bendrovės vadovas privalo užtikrinti, kad atitinkami Bendrovės darbuotojai žinotų jiems taikomus teisės aktus ir reikalavimus bei šios įgyvendinimo politikos nuostatas. Šios priemonės apima atitinkamų jų darbuotojų dalyvavimą specialiose nuolatinio mokymo programose, siekiant padėti jiems atpažinti veiksmus, kurie gali būti susiję su PP/TF, ir nurodyti, kaip elgtis tokiais atvejais.
- Atitinkami darbuotojai bent kartą per metus mokomi.
- Jei Politika kaip nors atnaujinama ar keičiama, atitinkamai koreguojamas mokymų turinys ir dažnumas.
- Atsakingieji darbuotojai privalo nuolat tobulinti savo įgūdžius, vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos, Europos Sąjungos teisės aktų atnaujinimais, FATF ir kitų organizacijų rekomendacijomis, siekti dalyvauti mokymuose apie PP/TF prevenciją ir tarptautinių sankcijų vykdymą (kursuose, seminaruose, stažuotes ir pan.).
- Bendrovės vadovas taip pat nustato Bendrovės darbuotojų vidinių mokymų poreikį. Bet kuris kitas atitikties skyriaus narys taip pat gali nurodyti tokį poreikį.
- Bendrovės vadovas privalo užtikrinti, kad Bendrovės darbuotojai būtų laiku informuoti apie esminius įvykius Bendrovėje ar už jos ribų, incidentus, turinčius įtakos PP/TF prevencijos ar sankcijų efektyvumui.
Baigiamosios nuostatos
- PP/TF prevencijos priemonių įgyvendinimą organizuoja KPP pareigūnas, bendradarbiaudamas su FNTT.
- Bendrovės vadovas privalo užtikrinti, kad KPP pareigūnas turėtų prieigą prie visos informacijos, reikalingos jo funkcijoms atlikti, įskaitant informaciją, susijusią su kliento tapatybe ir tikrojo savininko verslo santykiais, grynųjų pinigų operacijomis ir operacijomis bei kita informacija.
- Šią Politiką tvirtina Bendrovės vadovas ir KPP pareigūnas. Ši Politika ir Politikos priedai įsigalioja nuo jos patvirtinimo dienos, nebent nurodyta kitaip. Politika gali būti atšaukta, keičiama ir/ar papildyta tik Bendrovės vadovo ir KPP pareigūno sprendimu ir įsigalioja kitą dieną po tokių pakeitimų ir/ar papildymų priėmimo. Su pakeitimais nedelsiant supažindinami visi Bendrovės darbuotojai.